SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Ask 6731181
*
nr 673 1181
Ask
Med lock, Silver, GEWE, 1977, höjd: 11
Utrop:
1.000 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 13 december 2010
kl 19:40:48
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
6/12 23:29:55
1
Vinnande bud
13/12 13:23:09
2
750 kr
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16.
Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask gewe lock silver ädelmetall
-
4216 Ã…ngmaskin
Modell äldre. Längd: 30 cm, djup: 26 cm, höjd: 27 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:50
-
4215 Ã…ngmaskin
Würtemberg, Tidigt 1900, tal, "GM Dynamo". Längd: ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:34
-
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:21
-
4125 Konstglas
2 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sve..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:05
-
4032 Konstglas
6 delar, bland annat UHV, Bertil Vallien & Monica ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:34
-
4131 Konstglas
Flygsfors, Coqville. Signerad, etikettmärkt. Höjd:..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 18:49
*
Ask
nr 673 1181
Ask
Med lock, Silver, GEWE, 1977, höjd: 11
Utrop: | 1.000 kr |
---|---|
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 13 december 2010 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
6/12 23:29:55 | 1 | Vinnande bud |
13/12 13:23:09 | 2 | 750 kr |
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
Märthaskolan
"Märtis", Märthaskolan, öppnades i Stockholm 1927 och räknades tillsammans med NK:s Franska som landets två finaste beställningsateljéer.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: ask gewe lock silver ädelmetall
-
4216 Ã…ngmaskin
Modell äldre. Längd: 30 cm, djup: 26 cm, höjd: 27 cm
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:50 -
4215 Ã…ngmaskin
Würtemberg, Tidigt 1900, tal, "GM Dynamo". Längd: ..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:34 -
2062 Fat
Ulla Forsell (f. 1944), Sverige. Konstglas, Signer..//
Aktuellt bud: 1.000 kr
Auktionen avslutas
om 9 dagar
17 juni kl 19:21
-
4125 Konstglas
2 delar, Kosta Boda, Bertil Vallien (f. 1938), Sve..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 20:05 -
4032 Konstglas
6 delar, bland annat UHV, Bertil Vallien & Monica ..//
Aktuellt bud: 500 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 19:34 -
4131 Konstglas
Flygsfors, Coqville. Signerad, etikettmärkt. Höjd:..//
Aktuellt bud: 100 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
10 juni kl 18:49